آکاآپ: در روزشمار تاریخ تولد چهره های مشهور ایرانی به هشتمین روز از فصل سرما در دی ماه رسیدم. امروز 8 دی ماه,مصادف با تاریخ تولد یا تاریخ درگذشت برخی از هنرمندان,بازیگران و خیلی از چهره های مشهور ایرانی می باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به چهره های مشهور ایرانی علاقه مندید و دوست دارید بدانید کدام یک از چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 8 دی ماه بدنیا آمده یا در گذشته اند در ادامه ی این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشید.

این چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 8 دی ماه متولد شده اند...

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح (زاده ۸ دی ۱۳۳۵، قم)، نماینده مردم تویسرکان در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون‌های تلفیق و برنامه و بودجه و محاسبات[۸] مجلس شورای اسلامی است.

Image result for ‫محمدمهدی مفتح‬‎

او با کسب نزدیک به ۷۵ درصد از کل آرا در انتخابات دهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی ، بالاترین درصد آرا در میان تمامی حوزه‌های کشور را کسب نمود. وی همچنین با شش دوره حضور در مجلس شورای اسلامی، به عنوان با تجربه‌ترین عضو مجلس فعلی شناخته می‌شود.
وی علاوه بر دوره دهم سابقهٔ نمایندگی مجلس در دوره نهم از حوزهٔ انتخابیه تویسرکان و دوره‌های چهارم،پنجم، هفتم و هشتم از حوزهٔ انتخابیه رزن را دارد. وی همزمان در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی از حوزه تویسرکان و دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران شرکت کرد و در هر دو موفق به کسب آرای لازمه از مردم گردید، اما مفتح به مجلس رفت و عضویت وی در شورای شهر منتفی شد و مسعود سلطانی فر جایگزین وی گردید. این اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی بود که یک سیاستمدار همزمان در دو انتخابات موفق به کسب آرای لازم شده‌استاو پسر بزرگ آیت الله دکتر محمد مفتح و داماد آیت الله محمد محمدی گیلانی است.

این چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 8 دی ماه دار فانی را وداع گفته اند...

دنیا فنی زاده

دنیا فنی‌زاده (زاده ۲۰ آبان ۱۳۴۶ در تهران – درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان اهل ایران بود. وی حدود دو دهه عروسک‌گردان کلاه قرمزی، شخصیت عروسکی تلویزیون ایران بود.

Image result for ‫دنیا فنی زاده‬‎

وی در روز ۲۰ آبان ۱۳۴۶ در تهران به دنیا آمد. پدر وی پرویز فنی‌زاده هنرپیشه سرشناس تلویزیون و سینمای ایران بود که در سال ۱۳۵۸ بر اثر بیماری درگذشت و مادرش هایده غیوری نام دارد. دنیا یک خواهر به نام هستی دارد. دنیا فنی‌زاده و همسرش آبتین سهامی صاحب دو پسر به نام‌های ارشیا و سیاوش هستند.

او در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود که ده سال به بیماری سرطان گرفتار بود و در دو سه سال آخر غده روی دست راستش به قدری بزرگ و دردناک شده بود که قدرت عروسک‌گردانی را از او گرفته بود وی حاضر نبوده کسی جز خودش عروسک‌گردان کلاه قرمزی باشد، سال پیش از مرگش با دست چپ عروسک‌گردانی کرد. دنیا فنی‌زاده پس از مدت‌ها تحمل بیماری سرطان «سارکوم» سرانجام صبح روز چهارشنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۵ در ۴۹ سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت. پیکر وی روز پنجشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۵ از مقابل خانه سینما ۲ تشیع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

جهانگیر جهانگیری

جهانگیر جهانگیری‌مقدم (زاده ۱۳۲۵ انزلی - درگذشته ۸ دی ۱۳۹۲ در تهران) کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس سینمای ایران.

Image result for ‫جهانگیر جهانگیری‬‎

وی فعالیت در سینما را در سال ۱۳۴۴ با عنوان دستیار کارگردان و مدیر تدارکات آغاز کرد. نخستین فیلم او با نام سرنوشت‌سازان در سال ۱۳۵۶ ساخته‌ شد. او در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۲ به دلیل ایست قلبی در سن ۶۶ سالگی درگذشت‌.

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات