Image result for ‫حیوان گوزن‬‎

آکاایران: خانواده گوزن ها بسیار پرجمعیت است و شامل 47 گونه از جمله گوزن کانادایی، elk، گوزن شمالی و گوزن سفید و شاخ بلند و بزرگ می شود. تمامی این سم داران به واسطه شاخ های بلند، بدن ها و گردن های کشیده، پاهای بلند و باریک و دم کوتاه خود شناخته می شوند.گوزن ها دومین خانواده بعد ازآهوهای آفریقایی، گاومیش آبی ، بوفالو، بز، گوسفند و... هستند.در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران در مورد گوزن ها اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که علاقه مندان با مطالعه این مطالب در ادامه مطلب میوانند از این اطلاعات استفاده کنند . با ما همراه باشید.

Image result for ‫حیوان گوزن‬‎

اندازه و جسه ی گوزن ها

گونه های گوزن از خیلی بزرگ تا خیلی کوچک متغیر هستند و این جانداران ابعادی از بسیار بزرگ تا بسیار کوچک را دارا هستند.  کوچکترین نوع گوزن بنا به اطلاعات منتشره از سوی سازمان ARKive project گوزن پودوی جنوبی نام دارد که وزن آن صرفا 9 کیلوگرم بوده و انواع بالغ آن نیز تنها 36 سانتی متر قد دارند.

 بزرگترین گوزن جهان 11هزار سال پیش از این منقرض شده و گوزن ایرلندی نام داشته است. اندازه این حیوان غول پیکر از سم تا شانه هایش به 2.1 متر می رسیده و به گفته موزه دیرین شناسی دانشگاه کالیفرنیا شاخ های آن تا 3.65 متر طول داشته اند. بزرگترین گوزن حال حاضر دنیا گوزن شمالی نام دارد که اندازه آن از سم تا شانه به 2 متر هم رسیده و وزنش حدود 820 کیلوگرم می باشد.

Related image

شاخ ها

 تمامی انواع گوزن ها دارای شاخ هستند به جز گوزن آبی چینی و به جز گونه ی گوزن کانادایی صرفا انواع نر گوزن ها شاخ دارند. بنا به اطلاعات Animal Diversity Web یا  (ADW)دانشگاه میشیگان، شاخ این حیوانات از ساختارهای استخوان مانندی که اصطلاحا پایک نامیده می شود رشد می کند. پایک ها با "نرمه" هایی پوشیده شده اند که غنی از اعصاب و شریان های خونی می باشند. وقتی شاخ حیوان به طور کامل رشد می کند نرمه از میان می رود و گوزن برای زدودن آثار باقیمانده آن شاخ خود را به درخت یا دیگر گیاهان دور و برش می مالد.

برخی گوزن ها همانند muntjacs، به جای شاخ زائده هایی کوتاه دارند. سایر گونه ها مثل گوزن شمالی شاخ هایشان از ساختارهای شاخه شاخه بزرگی تشکیل شده است. نرها از شاخ خود در رقابت طی فصل جفت گیری استفاده می کنند و پس از آن شاخ هایشان را از دست می دهند. 

Image result for ‫شاخ گوزن ها‬‎

زیست گاه گوزن ها

در سراسر جهان، به جز استرالیا و قطب جنوب یافت می شوند. با این که قاره های دیگر گستره وسیعی از گوزن ها دارند، آفریقا تنها یک گوزن قرمز بربری دارد. آهوریزه جنوبی بومی شیلی و آرژانتین است. گوزن دم سفید در آمریکای شمالی و جنوبی رایج است.

گوزن در اکوسیستم های مختلفی یافت می شود. آن ها در سرزمین های مرطوب، جنگل های درختان برگریز، علفزارها، جنگل های بارانی، زمین های بایر و کوه ها زندگی می کنند. گاهی اوقات وقتی تمدن های بشر بیش از حد به خانه نزدیک می شوند، گوزن در محیط های شهری احساس راحتی خواهد کرد.

Image result for ‫شاخ گوزن ها‬‎

غذا گوزن ها

گوزن ها گیاهخوار هستند و تنها از گیاه تغذیه می کنند. قسمت اعظم غذای گوزن ها از علف بوته های کوچک و بزرگ گیاهان تشکیل شده است هرچند اگر موفق به پیدا کردن گیاهان مورد علاقه شان نشوند، بعضا در حال جستجو در میان سطل زباله و باغچه منازل هم دیده می شوند.

Image result for ‫غذا گوزن‬‎

عادات گوزن ها

گوزن ها حیواناتی بسیار اجتماعی بوده و در گروه های بزرگ که اصطلاحا گله نامیده می شوند حرکت می کنند. معمولا سرپرستی گله را نری غالب به عهده دارد، اما در برخی گونه های این حیوانات گله ها برحسب جنسیت از هم جدا می شوند. برخی اوقات ماده ها گله خاص خود را داشته و نرها نیز همگی در یک گله حرکت می کنند. در برخی موارد دیگر نیز گله ای از نرها مراقب گله ماده ها هستند. برخی گله های گوزن های کانادایی بنا به آمار ADW تا 100هزار عضو هم دارند.

 بیشتر گوزن ها طی روز فعال هستند، هرچند که فعال ترین اوقات آنها را باید طی طلوع و گرگ و میش دانست. آنها روز خود را به جستجوی غذا می گذرانند.

Image result for ‫غذا گوزن‬‎

زاد و ولد گوزن ها

برخی گوزن ها همانند گوزن اروپایی Roe تک همسرند، هرچند که این پدیده در میان گوزن ها شایع نیست. هنگام زاد و ولدِ گوزن ها بسته به منطقه زندگی شان دارد. گوزن های ساکن مناطق معتدل در  اواخر پاییز یا اوایل زمستان  فرزندان خود را بدنیا می آورند. گوزن هایی که در ارتفاعات کمتر زندگی می کنند، از اواخر بهار تا اوایل تابستان به زاد و ولد می پردازند. گوزن هایی نیز که در اقلیم های استوایی به سر می برند هرگاه میل داشته باشند زاد و ولد می کنند که حتی ممکن است چندین بار طی یک سال هم باشد.

 دوره بارداری گوزن ها بین 180 الی 240 روز است. معمولا هرچقدر اندازه بچه گوزن بزرگتر باشد مدت بارداری مادر نیز بیشتر است. معمولا هر بار که گوزن ها زایمان می کنند بین یک الی سه بچه بدنبال می آورند که به نوزاد این جانوران رشا گفته می شود. برخی از بچه گوزن هایی که بزرگتر هستند نیز گوساله نامیده می شوند.

 رنگ گوزن ها از قهوه ای کاملا تیره تا کاملا روشن در نوسان است و وقتی  رشاها متولد می شوند روی بدن خود خال های سفیدی دارند تا از دید شکارچیان مخفی بمانند. رشاها طی  دو الی پنج ماهگی خود از شیر گرفته می شوند. گوزن ها تا زمانی که به اندازه معینی نرسند بالغ نمی شوند و این اندازه بسته به گونه گوزن دارد. به صورت کلی بیشتر گوزن ها 11 الی 12 سال عمر می کنند، اما بسیاری از این حیوانات خیلی زودتر از این به دست حیوانات شکارچی دیگر یا حوادث محیطی همانند تصادم با اتومبیل ها جان خود را از دست می دهند.

جالب و خواندنی

گوزن آب چینی تنها گونه است که شاخ های خود را بیرون نمی آورد. در عوض، دندان های نیش بسیار بلندی دارند که برای جذب جفت به کار می رود.

گوزن مشک گاهی در نظر گرفته می شود اما به عنوان یک خانواده مجزا با یک سرده و چهار گونه از جمله گوزن مشک در خطر انقراض و کم یاب در نظر گرفته می شود. آن ها در مرکز و شمال شرقی آسیا یافت می شوند. آن ها با گوزن حقیقی فرق دارند که شاخ ندارند؛ به جای آن دندان های خون آشام دارند. نرها دندان های دراز دارند .گوزن ها از آن ها برای رقابت با ماده ها در فصل جفت گیری استفاده می کنند. براساس گزارش ، به 20،455 دلار (45،000 دلار در هر کیلوگرم)در بازار سیاه به فروش می رسد.

 

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
برس حرارتی
تبلیغات