الماس نادر و شگفت انگیز قاشقچی Kaşıkçı

آکاایران: لفظ و كلمه خاشقجي پس از ماجراي ناپديدشدن روزنامه نگار معروف عربستاني بر سر زبان ها افتاد و در سايت ها، روزنامه ها و مجلات بسياري اين نام را خوانده ايم يا به گوشمان خورده است، اما بد نيست بدانيد يك الماس نادر و شگفت انگيز در موزه تاپكاپي استانبول تركيه به نام خاشقجي وجود دارد. خاشقجي معرب كلمه قاشقچي (كاشيكچي) است و در زبان هاي تركي و ازبكي معناي قاشق ساز دارد. البته در برخي مناطق شام و عراق هم به قاشق (كاشيق) يا (خاشوقه) مي گويند.

الماس خاشقجی به دربار سلطان محمدثانی و ناپلئون بناپارت هم راه یافته است. این جواهر گرانبها به دلیل درخشش و رنگ منحصر به فردش مورد توجه است و افسانه‌ها و داستان‌های زیادی پیرامون آن وجود دارد. با این حال درباره تاریخ آن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست

الماس خاشقجي (الماس قاشق ساز) يك الماس نادر و گرانبها 86 عيار به شكل گلابي است كه در خزانه سلطنتي موزه تاپكاپي استانبول نگهداري مي شود. اين الماس چهارمين الماس بزرگ جهان به شمار مي رود. طراحي آن به گونه اي است كه گويي الماس بزرگ همچون ماه در ميان الماس هاي كوچك كه مانند ستارگان پر نور هستند، احاطه شده است.

 
معنای کلمه خاشقجی Kaşıkçı

خاشقجی معرب کلمه قاشقچی (کاشیکچی) Kaşıkçı است و در زبان های ترکی و ازبکی معنای قاشق ساز دارد. البته در برخی مناطق شام و عراق هم به قاشق (کاشیق) یا (خاشوقه) می گویند. ترکیه ای ها و ازبک ها در آخر هر شغل و پیشه ای پسوند «چی» اضافه می کنند؛ مانند سفرچی یا مخزنچی.

الماس نادر و شگفت انگیز قاشقچی Kaşıkçı


الماس کاخ موزه تاپکاپی استانبول

الماس خاشقجی (الماس قاشق ساز) (Kaşıkçı Elması یک الماس نادر و گرانبها 86 عیار به شکل گلابی است که در خزانه سلطنتی موزه تاپکاپی استانبول نگهداری می شود. این الماس چهارمین الماس بزرگ جهان به شمار می رود. طراحی آن به گونه ای است که گویی الماس بزرگ همچون ماه در میان الماس های کوچک که مانند ستارگان پر نور هستند، احاطه شده است.

الماس نادر و شگفت انگیز قاشقچی Kaşıkçı

معلوم نیست این الماس چگونه سر از کاخ موزه تاپکاپی درآورده اما هر چه باشد جزئی از فرهنگ مردم ترکیه به شمار می رود. به این الماس خاشقجی یا کاشیکچی می گویند زیرا یک قاشق ساز آن را اتفاقی در ساحل دریا پیدا کرد و به مبلغ ناچیزی به یک جواهرساز فروخت. طولی نکشید که این الماس گرانبها به دربار شاهزادگان و پادشاهان راه پیدا کرد.

الماس نادر و شگفت انگیز قاشقچی Kaşıkçı


گفته می شود که الماس یاد شده به دربار سلطان محمدثانی و ناپلئون بناپارت هم راه یافته است. این جواهر گرانبها به دلیل درخشش و رنگ منحصر به فردش مورد توجه است و افسانه ها و داستان های زیادی پیرامون آن وجود دارد. با این حال درباره تاریخ آن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات