آکاآپ: بدون شک زندگی ما بدون اختراعات توماس ادیسون بسیار دشوار می شد. این خالق شگفت انگیز, فرهنگ ما را در شیوه های بی شماری با دستگاه های معجزه انگیز خود که از آزمایشگاه نیوجرسی وی به وجود می آمد، تغییر داده است.مخترع و دانشمندی که حتی کودکان کم سن و سال هم نام او را به دلیل اختراع نورانی اش می دانند زندگی پر فراز و نشیبی داشته که مطمئنا دانستن در مورد آن برای هرکسی جذاب است پس برای داشتن اطلاعات بیشتر و جالب انگیز در مورد ادیسون و اختراعات بسیار مهمش در ادامه این مقاله از آکا با ما همراه باشید.

Image result for ‫ادیسون‬‎

اختراعات بسیار مهم و جالب توماس ادیسون

اولین اختراع ثبت شده توماس ادیسون، یک دستگاه برای شمارش اتوماتیک رای بود. او این دستگاه را در ۲۱ سالگی ساخت، ولی نتوانست آن را بفروشد.

از مهمترین اختراعات توماس ادیسون می توان به لامپ الکتریکی، گرامافون، باتری، کینتوگراف، فونوگراف(دستگاه ضبط صدا)، تلسکرایپ(موتور جهانی که باجریان متناوب یا مستقیم کار میکند) اشاره کرد.

ادیسون در سن 84 سالگی به علت بیماری دیابت درگذشت و در طول عمر خود 1368 اختراع را در ایالات متحده آمریکا و اروپا به ثبت رساند. البته او فهرست بلندی از ادعاهای حقوقی علیه مخترعان دیگر هم داشت.

توماس ادیسون یکی از مخترعینی است که حتی کودکان کم سن و سال به دلیل داستان های پرآوازه ی زندگی اش او را می شناسند اما مطمئنا همه ی راز و رمز مخترع برق مربوط به داستان او مادرش نیست و موارد جالب دیگری نیز وجود دارد که در ادامه این بخش از سرگرمی نمناک خواهید خواند.

از اختراعات بسیار مهم و جالب توماس ادیسون چه میدانید؟

ادیسون طرفدار اصلاحات پولی در ایالات متحده بود. او بشدت با استاندارد های طلا مخالفت میکرد، بر اساس پول قرض میداد.مشهور است ، او در نیویورک تایمز نقل کرد:" طلا از آثار جولیوس سزار و اختراع شیطان است".

ادیسون یک دزد سینمایی بود، ادیسون صدها کپی از "سفری به ماه" از ژرژ میلیس ساخت.و این موضوع تاثیر زیادی در ورشکسته شدن میلیس داشت. صنعت فیلم در هالیوود است به همین دلیل سازندگان فیلم در تلاش بودند که از توماس ادیسون (که در نیوجرسی بود) دور شوند.او دارای حق امتیااز پوشش مجازی تمام روند ساخت فیلم بود. اما دادگاه نهم درخواست شده در کالیفرنیا بر خلاف امتیاز ادعا شده حکم کرد.

هنری فورد آخرین نفس های پیش از مرگ توماس ادیسون را در لوله ی آزمایشگاهی ذخیره کرده است.

یکی از دلایلی که ادیسون گرامافون را اختراع کرد این بود که آرزوها و آخرین کلمات پیش از مرگ افراد را ثبت کند.

در سال 1915 شایعاتی پخش شد مبنی بر اینکه نیکولاس تسلا و ادیسون هر دو جوایز نوبل را رد کردند زیرا حاضر به اشتراک گذاری آن نبودند.

ادیسون در تلاش بود تا وسیله ای برای شکار ارواح بسازد و درحین تست آن یکی از دستیارانش مرد.

دستگاه خالکوبی یک نسخه ی اصلاح شده از قلم الکتریکی توماس ایسون است.

ادیسون دچار مقیاسی از ناشنوایی بود و معتقد بود که ناشنوایی اش او را موفق ترین دانشمند ساخته است.

از اختراعات بسیار مهم و جالب توماس ادیسون چه میدانید؟

 

پس از مرگ توماس ادیسون چراغ های الکتریکی کشور به مدت یک دقیقه خاموش شدند.

توماس ادیسون یک کودک نوپا را از یک قطار نجات داد و همین موجب شد به او شغل یک تلگرافچی را وقتی که یک پسر بچه بود ، بدهند.

توماس ادیسون عمدتا حیوانات را با استفاده از برق میکشت و به توسعه ی صندلی برقی برای ایجاد جریان متناوب کمک کرد تا خطرناک تر از جریان مستقیم باشد.

متیو کانادایی اولین بار در سال 1874 و پنج سال پیش از توماس ادیسون لامپ رشته ای را اختراع کرده بود سپس آن را به قیمت 5000دلار به توماس ادیسون فروخت.

بسیاری از اختراعاتی که ادیسون به نام خود ثبت کرده است در واقع تکمیل و اصلاح ابزارها و وسایلی بوده که دیگران قبلاً اختراع کرده و مورد استفاده نیز قرار داشت. چنین اصلاحاتی با وجود سودمندی فراوانیکه دارند نمی تواند در طول تاریخ از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند.

توماس ادیسون یکی از اولین نسخه های عروسک های سخنگو را ابداع کرد.

داستان و ماجرای راز مادر توماس ادیسون

تنها سه ماه پس از رفتن به مدرسه، مدیر دبستان او را به دلیل بازیگوشی و کودن بودن اخراج کرد، با این استدلال که حضور این بچه مانع پیشرفت دیگر دانش آموزان می شود. از آن روز مادر ادیسون مجبور شد که در خانه او را آموزش دهد.نوجوانی که یک واگن قطار را برای انجام آزمایش علمی به آتش کشید، خیلی زود از مدرسه اخراج شد و سرانجام لامپ را اختراع کرد.

در این مورد نوشته اند ادیسون از مدرسه به خانه بازگشت یادداشتی از طرف معلم خود به مادرش داد و از او خواست تا یادداشت را بخواند ، مادر در حالی که اشک در چشمان داشت برای کودکش خواند.
مادر گفت :فرزند شما یک نابغه است و این مدرسه برای او کوچک است آموزش او را خود بر عهده بگیرید و از این پس در خانه به او آموزش دهید. سالها گذشت مادرش از دنیا رفته بود روزی ادیسون که اکنون بزرگترین مخترع قرن بود در گنجه خانه خاطراتش را مرور میکرد برگه ای در میان شکاف دیوار او را کنجکاو کرد آن را درآورده و خواند. همان یادداشتی بود که معلم برای مادر ادیسون فرستاده بود که در آن نوشته بود:کودک شما کودن است از فردا او را به مدرسه راه نمی دهیم. ادیسون ساعتها گریست و در خاطراتش نوشت:توماس آلوا ادیسون،کودک کودنی بود که توسط یک مادر قهرمان به نابغه قرن تبدیل شد.
 
از اختراعات بسیار مهم و جالب توماس ادیسون چه میدانید؟

 

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات