آکاایران: اخیرا در ترکیه خبری جالب مبنی بر جا به جایی مسجد 600 ساله ایوبی منتشر شد. این مسجد بدلیل شرایط محیطی نامناسبش جا به جا شد و به مکان امن و مناسب انتقال یاقت. همانطور که در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد این مسجد قدیمی برای جا به جایی به 5 قسمت تقسیم و عمل انتقال انجام شده است. برای مطالعه جزییات بیشتر از این جابه جایی غول آسا در ادامه مطلب با آکاایران همراه باشید.

انتقال مسجد ایوبی ( مسجد کیزلار)

این مسجد تاریخی که مسجد ایوبی ( مسجد کیزلار) نام دارد قدمتی 610 ساله داشته و محل اولیه آن جنوب شرقی ترکیه بود که طی برنامه ریزی ها و تصمیمات دولتی به پارک فرهنی حصن کیفا در منطقه حصن کیفا واقع در استان باتمان ترکیه منتقل خواهد شد ؛ البته سه بخش از این مسجد به این پارک انتقال داده شده است و 2 بخش دیگر آن نیز در مرحله آماده سازی برای انتقال هست. " حصن کیفا" محل انتقال این مسجد تاریخی در 32 کیلومتری جنوب شرقی استان باتمان واقع شده و حدود 6000 غار در اطراف این شهر وجود دارد که شامل بقایای عبادت مسیحیان و مسلمانان و همچنین قلعه بیزانتی است.

جابجایی جالب مسجد 600 ساله در ترکیه

این عملیات جابجایی با هدف جلوگیری از تخریب مسجد بر اثر سیل، پس از افتتاح سد جدید آغاز شده است که شهردار حصن کیفا "عبدالواحپ کوسن " در رابطه با این اقدام گفت:این کار ادامه دارد تا آثار تاریخی به دلیل سیل های آبی تخریب نشوند و قسمت های مختلف مسجد، وقتی که به پارک فرهنگی رسیدند در نزدیکی منطقه مسکونی جدید، متصل می شوند.

Image result for ‫مسجد ایوبی ( مسجد کیزلار)‬‎

جابجایی دیوار مسجد قدیمی ترکیه 

 جابجایی جالب مسجد 600 ساله در ترکیه

جابجایی مسجد قدیمی ترکیه 

جابجایی جالب مسجد 600 ساله در ترکیه

براساس گزارشات شهر تاریخی حصن کیفا به زودی و پس از راه اندازی بزرگترین سد ترکیه، به زیر آب خواهد رفت و به همین علت مقامات ترکیه در حال جابجایی آثار باستانی این شهر هستند تا انها را حفظ کنند. به عنوان علی رقم مخالفت های منتقدان مبنی بر نابودی آثار تاریخی این شهر بخشی از عملیات جابجایی، برخی ساختمان های قرار گرفته در مسیر جایگاه قبلی مسجد نیز به وزن 2500 تن جابجا شده اند.فرایند حمل و نقل برای تعدادی از آثار هنری از جمله حرم زین البی، امام عبدالله زاویه(یک حرم کوچک اسلامی)، حمام آرتکلو و اورتا کاپی تکمیل شده است.

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات