بازی محلی

آکاایران: یک بازی پرهیجان ، بازی محلی تخم جنگی

آکاایران: بازی محلی تخم جنگی    تخم جنگی؛ نام یکی از بازیهای محلی و سنتی است  تخم جنگی؛ نام یکی از بازیهای محلی و سنتی ویدوجی ها در عیدباستانی نوروز است.  این بازی بسیار شاد و جالب در سالهای اخیر انجام می شده است و در حال حاضر کم کم به دست فراموشی سپرده شده است.در این […]

بازی محلی

بازی محلی تخم جنگی  
 

تخم جنگی؛ نام یکی از بازیهای محلی و سنتی است

 تخم جنگی؛ نام یکی از بازیهای محلی و سنتی ویدوجی ها در عیدباستانی نوروز است.

 این بازی بسیار شاد و جالب در سالهای اخیر انجام می شده است و در حال حاضر کم کم به دست فراموشی سپرده شده است.در این نگارش سعی کردیم بسیار مختصر و کوتاه درباره این بازی محبوب و پرطرفدار بنویسیم.

 این بازی به این صورت است که افرادی برای بازی به میدان محل بازی میایند که تخم مرغهایی در دست دارند که بنا به روش بازی باید این تخم مرغها از نظر ظاهری دلپذیر و پوسته آن مقاومت بیشتری دارا باشند تا در برخورد با تخم مرغهای رغیب دچار شکستگی و یا ترک نشوند. بازی این طور است که ابتدا شخصی که تخم مرغ در دست دارد رغیبی برای خودش میپذیرد،سپس بعد از پیدا کردن رغیب در میان شرکت کنندگان آن دو تخم مرغ های خود را به یکدیگر میدهند تا هر دو تخم مرغهای همدیگر را محک و یا آزمایش کنند؛ تا از مقاومت تخم مرغی که قرار است با ان بازی کنند آشنا شوند و چه بسا در حین آزمایش تخم مرغهای همدیگر یکی از آنان از بازی انصراف دهد چون توانسته است مقاومت تخم مرغ رغیب را تشخیص دهد که البته میتواند این کار را انجام دهد که این تست کردن تحم مرغ های همدیگر قبل از بازی اشکالی ندارد و از قوانین این بازی است.

 البته این نکته کاملا مشخص و مبرهم است که تخم مرغهای بومی از مقاومت بیشتری برخوردارند. تست مقاومت پوسته تخم مرغ در این بازی به این صورت است که تخم مرغها را به همدیگر داده و به آرامی به سر دندانهای خود میزنند و این طور از مقاومت ان اطلاع پیدا میکنند. بعد از قبول بازی با همدیگر ابتدا یکی از دو شرکت کننده تخم مرغ را در مشت خود گرفته به طوری که ته تخم مرغ بیرون باشد به حدی که رغیب بتواند با سر تخم مرغ خودش بتواند به ان ضربه بزند که نهایتا تخم مرغ یکی از انها خواهد شکست ،سپس نوبت دیگری میشود که با سر تخم مرغ ضربه بزند ودوبار این حرکت ادامه پیدا میکند تا دو طرف تخم مرغ یکی از رغبا شکسته و یا ترک جزئی بردارد که در این صورت رغیبی که دو طرف تخم مرغش (سر و ته تخم مرغ) بشکند و یا ترک بردارد بازنده اعلام میگردد وباید تخم مرغش را به شخص برنده دهد.

ایران ویج

اخبار مرتبط:

بازی محلی پرهیجان ، بازی استخوان مهتاب

چند بازی محلی جالب در شهر بوشهر

یک بازی جالب ، بازی محلی دفتربازی

.

منبع : persianv.com

گردآوری توسط بخش بازیهای محلی،بازی های بومی سایت آکا
پربازدیدها
برس حرارتی
تبلیغات