آکاایران: ماهنامه خط خطی - مهرشاد مرتضوی:

* هرودت، تاریخ نگار عصر باستان می نویسد:

زمانی که هفت اقلیم در سیطره پارس بودند، شخصی یونانی به حضور کوروش کبیر شرفیاب شد و گفت: «فیزیکدانی هستم یونانی. از اجداد «آورام پاپادویولس» مدافع خوش آتیه سال های آینده یونان.» کوروش حرف او را قطع کرد و گفت: «فیزیکدان چیه؟» مرد گفت: «ببین خودمم دقیق نمی دونم. فیزیک بعدا قراره علم باشه. حالا ولش. وسیله ای ساخته ام که با جذب نور خورشید، تصویر «همین الان یهویی» شما را روی سنگ های مخصوص کتیبه ثبت می کند، چاپ سنگی طور.»

کوروش گفت: «برادر من که پشت سرت ایستاده از من زیباتر است. عکس اونو بگیر.» فیزیکدان گفت: «ایرادی ندارد، ایشان هم در عکس جا می شوند. اصلا همه دربار می توانند داخل عکس باشند.» و یک میله بلند آورد و فریادزد: «مونوپاد اصل ژاپنه. از بانه آوردم زیر قیمت خرید، چون گمرکی هم بهش نخورده. آقایون درباریا هر کی مد نظرشه بدم خدمتش.» دربار با این حرف به غوغاکدهای تبدیل شد و همه استقبال کردند ولی متاسفانه همان لحظه خبر رسید که یونان روابط خود را با ایران قطع کرده و در نتیجه فیزیکدان یونانی دیپورت شد و هرگز فرصت ظاهر کردن عکس ها را پیدا نکرد و صنعت عکاسی و خصوصا عکس سلفی هزاران سال عقب افتاد.

مونوپاد در تاریخ چه بود و چه کرد؟

آکاایران: مونوپاد در تاریخ چه بود و چه کرد؟بله عزیزان، مونوپاد به عصر حاضر و سال های اخیر محدود نیست. مونوپاد تقریبا از زمان پیدایش انسان روی زمین وجود داشته و در کنار آتش، جزو اولین کشف های بشر محسوب می شود. گونه ای از انسان های نخستین با نام « مونوپانتال» که پیش از نئاندرتال ها می زیسته اند، علاقه عجیبی به دیدن خودشان «از زاویه ای که هرگز ندیده اید» داشتند. آنها دسته جمعی کنار هم می ایستادند و یک نفر به قید قرعه به منظره روبرو می رفت و برایشان تعریف می کرد که هر کدام چه شکلی افتاده اند. این مدل غنچه کردن لب در عکس سلفی هم از همانجا مُد شد چون کل چیزی که انسان های نخستین می گفتند این بود: «ئوئوئووئووئووووو!»

با پیشرفت انسان و روی آوردن به زندگی اجتماعی، جنس مونوپادها هم عوض شد. مردم با صیقل دادن بعضی اجسام، آنهارا داخل یک بیل یا پارو می گذاشتند و دسته جمعی روبرویش می ایستادند تا از دور خودشان را ببینند. البته بعدها بشر متوجه شد که می تواندبدون استفاده از پارو، از نزدیک هم خودش را نگاه کند. با شکل گیری تمدن های بزرگ، کم کم مونوپاد هم ظاهر جدیدی پیدا کرد که مثالی از آن را در ابتدا خواندید.

مونوپاد همچنین در داستان های کهن دنیا نقش پررنگی دارد. مثلا در داستان سفیدبرفی، ملکه یا همان جادوگر ابدا جلوی آینه می ایستد و می گوید: «ای آینه؛ بگو چه کسی از همه زیباتر است؟» اما آینه او را ضایع می کند و می گوید: «آینه که حرف نمی زنه!» بنابراین ملکه به سراغ مونوپادش می رود و آینه جیبی اش را بر آن سوار می کند و می پرسد: «ای مونوپاد، تو که مرا از زاویه خاصی می بینی، بگو چه کسی از همه زیباتر است؟» مونوپاد علی رغم میل باطنی و با وجود اینکه قبلا دست یه خانوم دکتری بوده و به هر حال ندیدبدید نبود، می گوید: «ای ملکه... تو از همه زیباتری دیگه، چی کارت کنم.» اما در قسمت دیگری از داستان، مونوپادبه خاطر وجدان بیدارش به کمک سفیدبرفی می شتابد و با استفاده از قد بلندش، موفق می شود پادزهر را از بالای کمد خانه هفت کوتوله بیاورد و جان سفیدبرفی را نجات دهد.

پس از اختراع دوربین عکاسی، از آنجا که دوربین های ابتدایی بسیار سنگین بودند، برای گرفتن عکس سلفی نیاز بود سه چهار نفر دوربین را روی دسته بیل (یادگار شروع دوران اجتماعی شدن) قرار دهند و نگه دارند. بنابراین در اغلب عکس ها می بینیم که تعداد نگه دارندگان مونوپاد بیشتر از تعداد حاضران در عکس است. مثلا هیچ می دانستید که برادران رایت 8 نفر بودند ولی چون در عکس نیفتادند، اختراع هواپیما فقط به اسم دوتای شان ثبت شد؟

امروزه مونوپاد به عنوان وسیله اصلی شکار پلنگ و همچنین عامل جذب اکثر افراد تا شعاع 10 کیلومتری شناخته می شود. به اذعان دانشمندان، مونوپاد خواص بسیار عجیبی دارد و با وجود تشکیل شدن از مقداری پلاستیک و فلز، تاثیرات شیمایی شدیدی روی انسان ها می گذارد. به طور مثال، افراد با دیدن مونوپاد به صورت غیر ارادی 2 نشان می دهند که به معنی «دوتا بگیر» است. عده ای دیگر لب های شان طی یک واکنش فیزیولوژیک غنچه می شود و سنت های نیاکان شان (که از عصر مونوپانتال باقی مانده) را گرامی می دارند. سایرین هم که اوج محبت شان در حالت عادی لایک زدن است، چنان همدیگر را بغل می کنند که آدم در بهترین حالت یاد کمرگیری کشتی فرنگی می افتد.

امیدواریم با فرهنگ سازی مناسب، عزیزان دیگر از مونوپاد برای خاموش کردن چراغ، گاز، کم کردن صدای تلویزیون و کتک زدن بچه تخس فامیل استفاده نکنند و با درک کاربرد صحیح این وسیله، فقط پشت شان را با آن بخارانند!منبع :

گردآوری توسط بخش جوک ،طنز، لطیفه خنده دار سایت آکا
تبلیغات