آکایران :شاهین قدیانی در روزنامه قانون نوشت:
در پی پخش فیلم کتک زدن چند دانش آموز در فضای مجازی بسیاری از مسئولین به موضع گیری در این خصوص پرداختند. از همین جا می توان به حقانیت عبارت «دهه شصت نسل سوخته» پی برد.
بنا به گزارش آکاایران :  یعنی در آن زمان در برخی مدارس انگشت شمار و توسط برخی معلمین و ناظم های انگشت شمارتر  شعار چوب معلم گله، هر کی نخوره خله سرلوحه  همه امور قرار داشت. برای پیاده سازی هرچه بهتر این شعار از تنوع گسترده چوب ها استفاده می شد و یک روز با ترکه آلبالو بچه ها کتک می خوردند و یک روز ترکه هلو. بازه زمانی چوب معلم خوردن هم از بدو ورود به مدرسه تا خارج شدن تمامی اعضای بدن از مدرسه گسترده بود.
 یعنی شما صف  ایستاده بودی که  ناگهان درد عجیبی را در همسترینگ پای خود حس می کردید. پس از برگشتن حواس پنجگانه متوجه می شدید که به خاطر رفتن پای شما روی خطِ صف آپ دلیو چاگی دریافت کرده اید.
 یعنی انقدر که ناظم ما به روی خط رفتن پای ما حساس بود کولینا زمان داوری اش در سری آ خط دروازه را رصد نمی کرد. کتک بعدی در زمان نظم صف بود. این مراسم آن چنان با  دقت و نظم اجرا می شد که رژه های زمان خدمت شبیه خاله بازی بود. زمان رسیدن سرکلاس تا آمدن معلم هم پتانسیل بالایی در جذب کتک داشت. یعنی مثلا کل کلاس به علت اینکه یک نفر صدای گراز درآورده باید تنبیه می شد.
البته در ابتدا از کلاس پرسیده می شد چه کسی بود صدا داد گراز؟ در این قسمت از برنامه اگر کسی کسی را لو می داد گور خود را تا آخر سال کنده بود بنابراین همه ترجیح می دادند تا کتک بخورند اما از القابی که سالیان سال روی آن ها می ماند و مجازات هایی که در کره شمالی هم دیده نمی شد دور بمانند. خلاصه اینکه درس پاسخ دادن، تخته را تمیز پاک کردن و ... همه قابلیت فراهم کردن فضا برای کتک خوردن را داشت.
 البته نباید از حق گذشت که در آن زمان هم تمام رفتار معلمان صرفا برای ارتقای سطح فرهنگی و علمی دانش آموزان بود و این طور نبود که مثلا در فیش حقوقی قسمتی به عنوان حق کتک لحاظ شود.  فقط کتک خوردن و کتک زدن در تعداد خیلی انگشت شماری از مدارس روال بود و مثل الان نبود که به عنوان پدیده ای خاص نگاه شود. اگر هم به پدرتان می گفتید که در مدرسه کتک خوردید یک سری هم  از پدرتان کتک می خوردید که باز در مدرسه چیکار کردی؟
به امید روزی که به پدیده هایی مثل هل دادن در مترو، توی صف زدن، رعایت نکردن حق تقدم در رانندگی و ... به عنوان پدیده هایی عجیب در اجتماع نگاه شود.

منبع :

طنز؛ تنبیه دانش آموزی در گذر تاریخ

گردآوری توسط بخش جوک ،طنز، لطیفه خنده دار سایت آکا
تبلیغات