آکایران :امیرمهدی ژوله در وبسایت چیزنا نوشت:
اساساً انسان‏ ها به دو دسته تقسیم می‏ شن. یک درصد‏شون دارن کار می‏ کن، نود و نه درصد بقیه دارن راجع ‏به کار اون یه درصد نظر می ‏دن. اینه که به ازای هر یه اثر نود و نه تا منتقد و معترض و صاحب ‏نظر وجود داره که می آن یا نقد کنن یا تحلیل کنن یا نابود کنن. معمولاً همه نابود می ‏کنن.
بنا به گزارش آکاایران : یکی از ویژگی ‏های خوب ما ایرانی‏ ها اینه که خیلی انتقادپذیریم. یعنی دعوت می‏ کنیم از همه صاحب ‏نظران تا بیان از ما و عملکردمون انتقاد کنن. بعد خیلی آروم و با لبخند به همه انتقادها گوش می ‏دیم. آخرش هم خیلی با طمأنینه و دقیق به انتقادها فکر می ‏کنیم تا بتونیم برخورد مناسبی با فرد منتقد داشته باشیم.
یکی از بزرگترین محافل نقد علمی، ادبی، سیاسی و ورزشی کشور، صندلی عقب تاکسی ‏هاست. معمولاً این جلسات با ذکر «آقا چه ترافیکیه» از طرف مسافر جلو شروع می ‏شه، یک ساعت و چهل دقیقه بعد به مرور جزئیات مذاکرات ژنو و پشت ‏پرده افشاگری مایلی‏کهن و ضریب جیبی دهک‏ های اقتصادی و دایره واژگان شاملو، روی صندلی عقب به پایان می ‏رسه. البته خودشون تمایلی به اتمام بحث ندارن، آقای راننده اونقدر وولوم آخرین اثر شهرام صولتی رو بالا برده که دیگه صدا به صدا نمی ‏رسه.
در تعریف نقد اومده که نقد یعنی سره رو از ناسره جدا کردن. یعنی شناختن محاسن و معایب. یعنی کاری که باعث پیشرفت اثر یا شخص شود. بعد اومده که نقد باید با رعایت اصول اخلاقی و با دیدی کارشناسانه انجام شود. حالا این لوس‏بازی ‏ها تعریف جهانی نقده، ما خودمون واسه خودمون یه نقد ملی-میهنی تعریف کردیم داریم لذتش رو می ‏بریم، یعنی تو این نقد ایرانی ما کلاً سره و محاسن و پیشرفت و اخلاق و کارشناسی رو بی‏خیال شدیم، همچنین با جفت پای نقد می ‏ریم تو طحال سوژه که معایبش از گوشش می‏زنه بیرون. اینجور نقد کردن تأثیرش هم بیشتره، یعنی بلافاصله یا سوژه پند می‏ گیره یا کلاً با خاک یکسان می‏ شه. خیلی هم خوبه.
بعضی از خصلت‏ ها اکتسابیه، بعضی‏ها هم غریزیه. انتقاد در وجود خیلی‏ ها کلاً غریزیه. یعنی همینجوری بیخودی بلده همه چی‏ رو. طرف بزرگترین شاهکار سینمایی که دیده سریال عمرگل لاله بوده، بعد چنان درباره نقش سینمای نئورئالیسم ایتالیا در تاریخ سینما صحبت می‏ کنه که ندونی فکر می ‏کنی کوزی گونی رو هم دیده.

منبع :

طنز؛ تعریف انتقاد

گردآوری توسط بخش جوک ،طنز، لطیفه خنده دار سایت آکا
تبلیغات